Få internetadgang, avanceret sikkerhed og trådløse tjenester i én enhed. Cisco 1000 Series Integrated Services Routers (ISRs) er faste, højtydende routere, der er nemme at implementere og administrere. De er små, men kraftfulde og giver meget sikker bredbånds-, Metro Ethernet- og trådløs LAN-forbindelse.
Varenummer 995428259
Model C1121-4P
Producent Cisco Systems
EAN 0889728187251
Vægt 2.92 kg
| Produktbeskrivelse | Cisco Integrated Services Router 1121 - router - desktop |
| Enhedstype | Router - 4-port switch (integreret) |
| Pakningstype | Desktop |
| Antal WAN porte | 2 |
| Dataforbindelsesprotokol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Netværks/overføselsprotokol | IPSec, PPPoE, DHCP, DNS, L2TPv3 |
| Routingprotokol | OSPF, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, DVMRP, VRRP, PIM-SM, statisk IP routing, IGMPv3, GRE, PIM-SSM, police-baseret routing (PBR), MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), RSVP |
| Protokol til fjernadministration | SNMP, RMON, CLI, TR-069 |
| Egenskaber | CBWFQ, WRED, ACL support, QoS, DMVPN, NetFlow, MRC, IPFIX, CSD, LISP, pakkesammenlægning A-MPDU, pakkesammenlægning A-MSDU, MIB II, AVC, AAA, DFS, ERSPAN, EEM |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.3af, IEEE 802.11i, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, IEEE 802.3at, IEEE 802.11r |
| Effekt | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Generelt | |
|---|---|
| Autentificeringsmetode | RADIUS |
| Dataforbindelsesprotokol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Egenskaber | CBWFQ, WRED, ACL support, QoS, DMVPN, NetFlow, MRC, IPFIX, CSD, LISP, pakkesammenlægning A-MPDU, pakkesammenlægning A-MSDU, MIB II, AVC, AAA, DFS, ERSPAN, EEM |
| Enhedstype | Router - 4-port switch (integreret) |
| Flashhukommelse | 4 GB |
| Forbindelsesteknologi | Kablet |
| Krypterings algoritme | DES, trippel DES, SHA, MD5, IKE, ECDSA, 128-bit AES, 256-bit AES, 1024-bit RSA, 2048-bit RSA, 256-bit SHA, 512-bit SHA, 748-bit RSA, 384-bit SHA |
| Netværks/overføselsprotokol | IPSec, PPPoE, DHCP, DNS, L2TPv3 |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.3af, IEEE 802.11i, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, IEEE 802.3at, IEEE 802.11r, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, CB, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1 Second Edition, VCCI V-3, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, AS/NZS CISPR 22, CNS 13438, EN 301 489-7, EN 301 489-1, FCC CFR47 Part 22, FCC CFR47 Part 24, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1 Second |
| Pakningstype | Desktop |
| Protokol til fjernadministration | SNMP, RMON, CLI, TR-069 |
| RAM | 4 GB |
| Routingprotokol | OSPF, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, DVMRP, VRRP, PIM-SM, statisk IP routing, IGMPv3, GRE, PIM-SSM, police-baseret routing (PBR), MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), RSVP |
| Statusindikatorer | Status |
| Ekspansion / Konnektivitet | |
| Interface | WAN: 1 x 1000Base-T/1000Base-X - RJ-45/SFP | LAN: 4 x 1000Base-T - RJ-45 | LAN: 2 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 | LAN: 2 x 1000Base-T (PoE+) - RJ-45 | USB 3.0: 1 x konsol |
| Effekt | |
| Nødvendig spænding | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Strømenhed | Ekstern strømforsyning |
| Miljømæssige parametre | |
| Fugtighedsgrad ved brug | 5 - 95 % (ikke-kondenserende) |
| Maks. driftstemperatur | 40 °C |
| Min. driftstemperatur | 0 °C |
Få øget mobilitet og næste generations WAN- og LAN-muligheder. Få adgang til Ethernet, DSL, 4G LTE Advanced og 802.11ac Wi-Fi. 1000-serien er ideel til brug som kundeudstyr.
Administrer og betjen dit WAN fra et enkelt dashboard. Giv meget sikker, direkte internetadgang i filialen, og optimer brugeroplevelsen med Cisco SD-WAN.
Få sikkerhed i virksomhedsklassen og et meget sikkert WAN. Cisco Umbrella, Encrypted Traffic Analytics og Advanced Threat Defense giver højtydende kryptering, VPN, firewall og URL-filtrering.
Brug ét operativsystem for konsistens og synlighed på tværs af alle filialer og eksterne sites. 1000-serien er den første router med fast konfiguration og Ciscos pålidelige IOS XE-software.