Cisco Catalyst IW9167E Heavy Duty er en netværksenhed, der er designet til krævende udendørs miljøer. Med sit robuste design er den i stand til at fungere under ekstreme temperaturer og forhold, hvilket sikrer pålidelighed og holdbarhed. Denne enhed tilbyder ikke kun avancerede tilslutningsmuligheder, herunder Ethernet, SFP-porte og Bluetooth Low Energy (LE) til IoT-integration, men giver også avancerede sikkerhedsfunktioner med en række krypteringsalgoritmer til at beskytte dit netværk. Inkluderingen af Wi-Fi 6E-teknologi med MU-MIMO, beamforming og OFDMA sikrer overlegen trådløs ydeevne, hvilket gør den velegnet til en lang række industrielle anvendelser. Uanset om det er til brug i barske udendørsmiljøer eller til virksomheder, der kræver robust, sikker og hurtig netværksforbindelse, er Cisco Catalyst IW9167E Heavy Duty konstrueret til at opfylde udfordrende krav.
Varenummer 1001037501
Model IW9167EH-E-AP
Producent Cisco Systems
EAN 0889728513821
Vægt 4.2 kg
| Produktbeskrivelse | Cisco Catalyst IW9167E Heavy Duty - trådløs forbindelse - Bluetooth, Wi-Fi 6E |
| Enhedstype | Trådløs forbindelse |
| Formfaktor | Ekstern - udendørs |
| RAM | 2 GB |
| Flashhukommelse | 1 GB |
| Dataforbindelsesprotokol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, 10 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 5 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.0 LE, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| Frekvensbånd | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| OS nødvendig | Cisco IOS XE 17.9.2 or later |
| Power Over Ethernet (PoE) understøttet | UPOE |
| Dimensioner (B x D x H) | 28.7 cm x 26.7 cm x 7.1 cm |
| Vægt | 4.2 kg |
| Producentgaranti | 1 års garanti |
| Generelt | |
|---|---|
| Bredde | 28.7 cm |
| Dybde | 26.7 cm |
| Enhedstype | Trådløs forbindelse |
| Højde | 7.1 cm |
| Indbygget udstyr | GNSS-modtager |
| Robust design til udendørsbrug | Udendørs |
| Vægt | 4.2 kg |
| Processor / Hukommelse / Lagring | |
| Flashhukommelse | 1 GB |
| RAM | 2 GB |
| Netværk | |
| Autentificeringsmetode | Extensible Authentication Protocol (EAP) |
| Dataforbindelsesprotokol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, 10 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 5 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.0 LE, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| Dataoverførselshastighed | 7.8 Gbps |
| Egenskaber | Wi-Fi Multimedia (WMM) support, CleanAir teknologi, nulstillingsknap, Maximum Ratio Combining (MRC), Wireless Intrusion Prevention System (WIPS), cyklisk skiftdiversitet (CSD), stråleformeteknologi, pakkesammenlægning A-MPDU, pakkesammenlægning A-MSDU, arbejdsgruppebro, Dynamic Frequency Selection (DFS), sikkerhedsstøvle, 4x4:4 MU-MIMO technology, billedunderskrivning, Cisco Trust Anchor-modul, BSS Coloring, Target Wake Time (TWT), intelligent optagelse |
| Forbindelsesteknologi | Trådløs |
| Frekvensbånd | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Krypterings algoritme | AES, PEAP, TKIP, WPA, WPA2, EAP-SIM, WPA3, EAP-FAST, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, EAP-GTC, PEAPv1 |
| Liniekodningsformat | OFDMA |
| Model | Ekstern |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.11k, IEEE 802.3at, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11r, IEEE 802.11u, IEEE 802.11v, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6, Wi-Fi CERTIFIED 6E |
| Spread-spectrum metode | OFDMA |
| Statusindikatorer | System |
| Antenne | |
| Antenne | Aftagelig eksternt |
| Internet of Things (IoT) | |
| Internet of Things (IoT) kompatibel | Ja |
| Kommunikationsteknologi | Bluetooth Low Energy (LE) |
| Ekspansion / Konnektivitet | |
| Interface | 1 x 100M/1G/2.5/5 Gigabit Ethernet (UPOE) - RJ-45 | 1 x 100M/1G/10 Gigabit Ethernet - SFP | 1 x administration - RJ-45 | 8 x antenne - RF |
| Diverse | |
| Overensstemmelsesstandarder | IEC 61000-4-11, EN 61000-6-1, FCC Part 15.247, RSS-102, ICES-003 Klasse A, EN 61000-6-2, EN 61000-6-4, IEC 60068-2-30, WEEE, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-32, IEC 60068-2-6, ARIB STD-T71, EN 61000-4-29, IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-14, EN 62311, EN 50121-4, VCCI Class A, IEC 61000-4-9, EN 50121-3-2, EMI/EMS Class B, EN 301 489-17 V2.1.1, FCC OET Bulletin 65c, EN 61373, FCC CFR47 Part 15 A, CNS 13438 Class A, EN 300 386, EN 50155, IEC/EN 61000-4-3, IEC/EN 61000-4-5, IEC/EN 61000-4-6, I |
| Effekt | |
| Power Over Ethernet (PoE) understøttet | UPOE |
| Programmer / Systemkrav | |
| OS nødvendig | Cisco IOS XE 17.9.2 or later |
| Producentgaranti | |
| Service & Support | Begrænset garanti - fremryknings-hardwareudskiftning - 1 år - responstid: 10 dage |
| Miljømæssige parametre | |
| Fugtighedsgrad ved brug | 0 - 100% (condensing) |
| Maks. driftstemperatur | 70 °C |
| Min. driftstemperatur | -40 °C |
Cisco Catalyst IW9167E Heavy Duty er designet til at modstå barske miljøer og har et robust udendørs design, der er certificeret med en IP66- og IP67-klassificering, hvilket sikrer beskyttelse mod støv, vand og ekstreme temperaturer fra -40 °C til 70 °C.
Denne enhed tilbyder et alsidigt udvalg af tilslutningsmuligheder, herunder 100M/1G/2.5G/5G Gigabit Ethernet (UPOE) og 100M/1G/10G Gigabit Ethernet-porte, sammen med Bluetooth Low Energy (LE) til omfattende IoT-integration, der imødekommer en bred vifte af netværkskrav.
IW9167E Heavy Duty er udstyret med en række avancerede krypteringsalgoritmer som AES, WPA3 og Cisco Trust Anchor-modul og sikrer sikre og pålidelige forbindelser, der beskytter dit netværk mod uautoriseret adgang og trusler.
Med Wi-Fi 6E-teknologi med 4x4:4 MU-MIMO, beamforming og OFDMA leverer dette trådløse adgangspunkt højhastighedsdataoverførselshastigheder på op til 7,8 Gbps på tværs af 2,4 GHz-, 5 GHz- og 6 GHz-båndene, hvilket sikrer optimal ydeevne og reduceret ventetid for alle tilsluttede enheder.
Cisco Catalyst IW9167E Heavy Duty opfylder en lang række overholdelsesstandarder, herunder EN 50155 for jernbaneapplikationer og FCC for amerikanske markeder, hvilket gør den til et pålideligt valg til industrielle applikationer over hele verden.