Cisco Catalyst 9500 Series Switches er den næste generation af enterprise-class core og aggregation layer switches, der understøtter fuld programmerbarhed og servicevenlighed. Catalyst 9500-serien er baseret på en x86-CPU og er Ciscos førende specialbyggede faste kerne- og aggregeringsswitchplatform til virksomheder, bygget til sikkerhed, IoT og cloud. Catalyst 9500-serien er branchens første specialbyggede 40 Gigabit Ethernet-serie af switche, der er målrettet til virksomhedens campus.
Varenummer 995345870
Model C9500-48Y4C-E
Producent Cisco Systems
EAN 0889728142571
Vægt 12.26 kg
| Produktbeskrivelse | Cisco Catalyst 9500 - Network Essentials - switch - 48 porte - Administreret - monterbar på stativ |
| Enhedstype | Switch - 48 porte - L3 - Administreret |
| Pakningstype | Monterbar på stativ 1U |
| Undertype | 25 Gigabit Ethernet |
| Porte | 48 x 25 Gigabit SFP28 |
| Præstation | Skiftekapacitet (fuld duplex): 3,2 Tbps<br>Videresendelseshastighed: 1 Bpps |
| Kapacitet | Routing table bidrag: 80000<br>Indirekte IPv4-ruter: 212000<br>Vært IPv4-ruter: 90000<br>Indirekte IPv6-ruter: 212000<br>Vært IPv6-ruter: 90000<br>Multicast-skala: 32000<br>QoS ACL-skala: 16000<br>Sikkerheds ACL-skala: 270000<br>FNF-indtastninger: 96000<br>VLAN ID'er: 4000<br>Switched virtual interfaces (SVIs): 4000 |
| MAC adresse table størrelse | 64K indtastningshukommelse |
| Jumborammesupport | 9198 byte |
| Routingprotokol | OSPF, IS-IS, RIP-2, BGP, EIGRP, IGMP, VRRP, PIM-SM, PIM-SSM, MSDP, RIPng, MPLS |
| Protokol til fjernadministration | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, NETCONF, RESTCONF |
| Egenskaber | DHCP-understøttelse, NAT-understøtning, PAT-understøttet, trunking, understøttet af MPLS, NSF, SSO, CBWFQ, WRED, STP support, VRRP support, ACL support, QoS, NSR, RSPAN, HSRP support, VRF, MLD, FNF, MSDP, MACsec support, CoPP, integreret Wireshark, VLAN Double Tagging (Q-in-Q), EoMPLS, H-VPLS, Private VLAN, L3VPN support, CoAP support, SPAN |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ae, IEEE 802.3ba |
| Effekt | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Overskudsspænding | Valgfri |
| Dimensioner (B x D x H) | 44.5 cm x 45.7 cm x 4.39 cm |
| Vægt | 9.96 kg |
| Producentgaranti | Begrænset livtidsgaranti |
| Generelt | |
|---|---|
| Egenskaber | DHCP-understøttelse, NAT-understøtning, PAT-understøttet, trunking, understøttet af MPLS, NSF, SSO, CBWFQ, WRED, STP support, VRRP support, ACL support, QoS, NSR, RSPAN, HSRP support, VRF, MLD, FNF, MSDP, MACsec support, CoPP, integreret Wireshark, VLAN Double Tagging (Q-in-Q), EoMPLS, H-VPLS, Private VLAN, L3VPN support, CoAP support, SPAN |
| Enhedstype | Switch - 48 porte - L3 - Administreret |
| Flashhukommelse | 16 GB |
| Indbygget udstyr | RFID-skilt |
| Jumborammesupport | 9198 byte |
| Kapacitet | Routing table bidrag: 80000 | Indirekte IPv4-ruter: 212000 | Vært IPv4-ruter: 90000 | Indirekte IPv6-ruter: 212000 | Vært IPv6-ruter: 90000 | Multicast-skala: 32000 | QoS ACL-skala: 16000 | Sikkerheds ACL-skala: 270000 | FNF-indtastninger: 96000 | VLAN ID'er: 4000 | Switched virtual interfaces (SVIs): 4000 |
| Krypterings algoritme | 256-bit AES |
| MAC adresse table størrelse | 64K indtastningshukommelse |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ae, IEEE 802.3ba |
| Pakningstype | Monterbar på stativ 1U |
| Porte | 48 x 25 Gigabit SFP28 |
| Præstation | Skiftekapacitet (fuld duplex): 3,2 Tbps | Videresendelseshastighed: 1 Bpps |
| Processor | 1: 2.4 GHz |
| Protokol til fjernadministration | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, NETCONF, RESTCONF |
| RAM | 16 GB |
| Routingprotokol | OSPF, IS-IS, RIP-2, BGP, EIGRP, IGMP, VRRP, PIM-SM, PIM-SSM, MSDP, RIPng, MPLS |
| Undertype | 25 Gigabit Ethernet |
| Ekspansion / Konnektivitet | |
| Interface | 48 x 25Gbit LAN SFP28 | 4 x 100Gbit LAN | 2 x USB 3.0 |
| Effekt | |
| Antal installeret | 1 |
| Maks. antal understøttet | 2 |
| Nødvendig spænding | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Overskudsspænding | Valgfri |
| Skema til overskudsspænding | 1+1 |
| Strømenhed | Intern strømforsyning - hot-plug |
| Strømforsyning | 650 watt |
| Diverse | |
| MTBF (forventet tid mellem fejl) | 316,960 timer |
| Overensstemmelsesstandarder | CISPR 22 Klasse A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, CCC, ICES-003 Klasse A, EN 61000-4-5, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS, AS/NZS 3548 Klasse A, BSMI Class A, VCCI Class A, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, EN 300 386, TVCN 7317, VCCI V-3/2009 Class A, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Programmer / Systemkrav | |
| Med software | Cisco IOS XE 16.8.1 |
| Mål og vægt | |
| Bredde | 44.5 cm |
| Dybde | 45.7 cm |
| Højde | 4.39 cm |
| Vægt | 9.96 kg |
| Producentgaranti | |
| Service & Support | Begrænset garanti - ombytning - livstid - responstid: næste forretningsdag | Teknisk understøttelse - konsultering - 90 dage |
| Miljømæssige parametre | |
| Fugtighedsgrad ved brug | 5 - 90 % (ikke kondenserende) |
| Lagerfugtighedsgrad | 5 - 95 % (ikke-kondenserende) |
| Maks. driftstemperatur | 40 °C |
| Maks. Opbevaringstemperatur | 65 °C |
| Min. driftstemperatur | 0 °C |
| Min. lagertemperatur | -20 °C |