Cisco Catalyst 9500 Series Switches er den næste generation af enterprise-class core og aggregation layer switches, der understøtter fuld programmerbarhed og servicevenlighed. Catalyst 9500-serien er baseret på en x86-CPU og er Ciscos førende specialbyggede faste kerne- og aggregeringsswitchplatform til virksomheder, bygget til sikkerhed, IoT og cloud. Catalyst 9500-serien er branchens første specialbyggede 40 Gigabit Ethernet-serie af switche, der er målrettet til virksomhedens campus.
Varenummer 994628823
Model C9500-24Y4C-E
Producent Cisco Systems
EAN 0889728142656
Vægt 12 kg
| Produktbeskrivelse | Cisco Catalyst 9500 - Network Essentials - switch - 24 porte - Administreret - monterbar på stativ |
| Enhedstype | Switch - 24 porte - L3 - Administreret - kan stables |
| Pakningstype | Monterbar på stativ 1U |
| Undertype | 25 Gigabit Ethernet |
| Porte | 24 x 25 Gigabit SFP28 |
| Præstation | Skiftekapacitet (fuld duplex): 1,6 Tbps<br>Videresendelseshastighed: 1 Bpps |
| Kapacitet | Routing table bidrag: 80000<br>Indirekte IPv4-ruter: 212000<br>Vært IPv4-ruter: 90000<br>Indirekte IPv6-ruter: 212000<br>Vært IPv6-ruter: 90000<br>Multicast-skala: 32000<br>QoS ACL-skala: 16000<br>Sikkerheds ACL-skala: 270000<br>FNF-indtastninger: 96000<br>VLAN ID'er: 4000<br>Switched virtual interfaces (SVIs): 4000 |
| MAC adresse table størrelse | 64K indtastningshukommelse |
| Jumborammesupport | 9198 byte |
| Routingprotokol | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, IGMP, VRRP, MSDP, police-baseret routing (PBR), RIPng |
| Protokol til fjernadministration | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP 3, SNMP 2c, NETCONF, RESTCONF |
| Egenskaber | DHCP-understøttelse, NAT-understøtning, IPv6 understøttet, NSF, SSO, CBWFQ, WRED, STP support, MSTP support, QoS, MDL snooping, NSR, Rapid PVST+, RSPAN, MIB, VRF, MLD, 802.1x autentificering, integreret Wireshark, EoMPLS, Private VLAN, ZTP, CoAP support, sikkerhedsstøvle, SPAN, FHS |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ae, IEEE 802.3ba |
| Effekt | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Overskudsspænding | Valgfri |
| Dimensioner (B x D x H) | 44.5 cm x 45.7 cm x 4.39 cm |
| Vægt | 9.52 kg |
| Producentgaranti | Begrænset livtidsgaranti |
| Generelt | |
|---|---|
| Egenskaber | DHCP-understøttelse, NAT-understøtning, IPv6 understøttet, NSF, SSO, CBWFQ, WRED, STP support, MSTP support, QoS, MDL snooping, NSR, Rapid PVST+, RSPAN, MIB, VRF, MLD, 802.1x autentificering, integreret Wireshark, EoMPLS, Private VLAN, ZTP, CoAP support, sikkerhedsstøvle, SPAN, FHS |
| Enhedstype | Switch - 24 porte - L3 - Administreret - kan stables |
| Flashhukommelse | 16 GB |
| Indbygget udstyr | RFID-skilt |
| Jumborammesupport | 9198 byte |
| Kapacitet | Routing table bidrag: 80000 | Indirekte IPv4-ruter: 212000 | Vært IPv4-ruter: 90000 | Indirekte IPv6-ruter: 212000 | Vært IPv6-ruter: 90000 | Multicast-skala: 32000 | QoS ACL-skala: 16000 | Sikkerheds ACL-skala: 270000 | FNF-indtastninger: 96000 | VLAN ID'er: 4000 | Switched virtual interfaces (SVIs): 4000 |
| Krypterings algoritme | 256-bit AES |
| MAC adresse table størrelse | 64K indtastningshukommelse |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ae, IEEE 802.3ba |
| Pakningstype | Monterbar på stativ 1U |
| Porte | 24 x 25 Gigabit SFP28 |
| Præstation | Skiftekapacitet (fuld duplex): 1,6 Tbps | Videresendelseshastighed: 1 Bpps |
| Processor | 1: 2.4 GHz |
| Protokol til fjernadministration | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP 3, SNMP 2c, NETCONF, RESTCONF |
| RAM | 16 GB |
| Routingprotokol | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, EIGRP, IGMP, VRRP, MSDP, police-baseret routing (PBR), RIPng |
| Statusindikatorer | Status |
| Undertype | 25 Gigabit Ethernet |
| Ekspansion / Konnektivitet | |
| Interface | 24 x 25Gbit LAN SFP28 | 4 x 100Gbit LAN | 2 x USB 3.0 |
| Effekt | |
| Antal installeret | 1 |
| Maks. antal understøttet | 2 |
| Nødvendig spænding | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Overskudsspænding | Valgfri |
| Skema til overskudsspænding | 1+1 |
| Strømenhed | Intern strømforsyning - hot-plug |
| Strømforsyning | 650 watt |
| Diverse | |
| MTBF (forventet tid mellem fejl) | 336,780 timer |
| Overensstemmelsesstandarder | CISPR 22 Klasse A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, CCC, ICES-003 Klasse A, EN 61000-4-5, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS, AS/NZS 3548 Klasse A, BSMI Class A, VCCI Class A, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, EN 300 386, TVCN 7317, VCCI V-3/2009 Class A, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Programmer / Systemkrav | |
| Med software | Cisco IOS XE 16.8.1 |
| Mål og vægt | |
| Bredde | 44.5 cm |
| Dybde | 45.7 cm |
| Højde | 4.39 cm |
| Vægt | 9.52 kg |
| Producentgaranti | |
| Service & Support | Begrænset garanti - ombytning - livstid - responstid: næste forretningsdag | Teknisk understøttelse - konsultering - 90 dage |
| Miljømæssige parametre | |
| Fugtighedsgrad ved brug | 5 - 90 % (ikke kondenserende) |
| Lagerfugtighedsgrad | 5 - 95 % (ikke-kondenserende) |
| Maks. driftstemperatur | 40 °C |
| Maks. Opbevaringstemperatur | 65 °C |
| Min. driftstemperatur | 0 °C |
| Min. lagertemperatur | -20 °C |