Cisco Catalyst 8200 Series Edge Platforms er 5G-klare cloud edge-platforme designet til SASE, sikkerhed i flere lag og cloud-native smidighed for at fremskynde din rejse til cloud. De leverer Ciscos sikre SD-WAN-løsning i cloud-skala til den lille filial. Catalyst 8200-serien er specialbygget til ydeevne og integrerede SD-WAN-tjenester sammen med fleksibilitet til at levere sikkerheds- og netværkstjenester sammen fra skyen eller på stedet. Catalyst 8200-seriens Edge-platforme har en bred vifte af interface-muligheder at vælge imellem med bagudkompatibilitet til eksisterende WAN-, LAN- og stemmemoduler. Drevet af Cisco IOS XE, fuldt programmerbar softwarearkitektur og API-support kan disse platforme lette automatisering i stor skala for at opnå zero-touch IT-kapacitet, mens arbejdsbelastninger migreres til skyen. Catalyst 8200 Series Edge Platforms leveres også med Trustworthy Solutions 2.0-infrastruktur, der sikrer platformene mod trusler og sårbarheder ved hjælp af en avanceret integritetsverificering og afhjælpning af trusler.
Varenummer 999062251
Model C8200L-1N-4T
Producent Cisco Systems
EAN 0889728407267
Vægt 4.54 kg
| Produktbeskrivelse | Cisco Catalyst 8200L-1N-4T - router - monterbar på stativ |
| Enhedstype | Router |
| Pakningstype | Monterbar på stativ - 1U |
| Dataforbindelsesprotokol | Gigabit Ethernet |
| Præstation | SD-WAN IPsec gennemløb (1400 Bytes, klar tekst): 500 Mbps<br>SD-WAN IPsec-gennemløb (IMIX, klar tekst): 400 Mbps<br>IPv4 videresendelsesgennemløb (1400-byte pakkestørrelse): 3,8 Gbps<br>IPsec-gennemløb (1400 Bytes, klar tekst): 500 Mbps |
| Kapacitet | SD-WAN overlay-tunnelskala: 1500<br>IPsec SVTI-tunneller: 1500<br>Access Control Entries (ACEs) per system (IPv4): 72000<br>IPv4 router: 800000<br>IPv6 router: 800000<br>Køerl': 16000<br>NAT-sessioner: 600000<br>Firewall-sessioner: 512000<br>Virtual Routing and Forwarding (VRF) optegnelser: 2000<br>ACLer per system: 4000 |
| Netværks/overføselsprotokol | RSVP, NTP, IPSec, PPPoE, DHCP, DNS, L2TPv3, RTCP |
| Routingprotokol | OSPF, RIP, IS-IS, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, DVMRP, VRRP, IGMPv3, GRE, OSPFv3, police-baseret routing (PBR), MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Protokol til fjernadministration | SNMP, SCP, OMP |
| VoIP-protokoller | SRTP |
| Egenskaber | NAT-understøtning, PAT-understøttet, Syslog understøttet, URL-filtrering, CBWFQ, WRED, ACL support, QoS, DHCP server, BFD, DHCP klient, FEC, CoS, CAC, FNF, AVC, SSM, AAA, HQoS, ERSPAN, EEM, PIM, EVC, Cisco IPSLA, NBAR, DTLS, PPP, HDLC, MLPPP, MLFR, AAR, IVR, SAF, SUDI |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag |
| Effekt | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensioner (B x D x H) | 43.8 cm x 30 cm x 4.39 cm |
| Vægt | 4.54 kg |
| Systemkrav | Cisco IOS XE 17.5.1 |
| Generelt | |
|---|---|
| Autentificeringsmetode | Secure Shell (SSH), RADIUS |
| Dataforbindelsesprotokol | Gigabit Ethernet |
| Egenskaber | NAT-understøtning, PAT-understøttet, Syslog understøttet, URL-filtrering, CBWFQ, WRED, ACL support, QoS, DHCP server, BFD, DHCP klient, FEC, CoS, CAC, FNF, AVC, SSM, AAA, HQoS, ERSPAN, EEM, PIM, EVC, Cisco IPSLA, NBAR, DTLS, PPP, HDLC, MLPPP, MLFR, AAR, IVR, SAF, SUDI |
| Enhedstype | Router |
| Flashhukommelse | 8 GB |
| Forbindelsesteknologi | Kablet |
| Indbygget udstyr | 16 GB SSD |
| Kapacitet | SD-WAN overlay-tunnelskala: 1500 | IPsec SVTI-tunneller: 1500 | Access Control Entries (ACEs) per system (IPv4): 72000 | IPv4 router: 800000 | IPv6 router: 800000 | Køerl': 16000 | NAT-sessioner: 600000 | Firewall-sessioner: 512000 | Virtual Routing and Forwarding (VRF) optegnelser: 2000 | ACLer per system: 4000 |
| Krypterings algoritme | DES, trippel DES, MD5, IKE, TLS, SHA-1, PKI, 128-bit AES, SHA-2, 1024-bit RSA, 2048-bit RSA, 256-bit SHA, 256-bit AES-GCM, 256-bit AES-CBC, 512-bit SHA, ESP, 748-bit RSA, 384-bit SHA, ECDSA 256-bit, ECDSA 384-bit, HMAC |
| Netværks/overføselsprotokol | RSVP, NTP, IPSec, PPPoE, DHCP, DNS, L2TPv3, RTCP |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, EN 61000-3-2, IEC 61000-3-2, EN55024, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Klasse A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FDA, FCC CFR47 Part 15 A, CNS 13438 Class A, EN 300 386, KN35, IEC/EN 61000-4-3, IEC/EN 61000-4-4, IEC/EN 61000-4-5, IEC/EN 61000-4-6, IEC/EN 61000-4-8, AS/NZS CISPR 32 Class A, KN32 Class A, IEC/EN 61000-4-11, IEC/EN 61000-4-2, EN 55032, CISPR 32 Class A, VCCI-CISPR 32:2016 Class A, EN 55035, IEC/EN 61000-3-3, IEC/EN 60825, SIG, CAN |
| Pakningstype | Monterbar på stativ - 1U |
| Præstation | SD-WAN IPsec gennemløb (1400 Bytes, klar tekst): 500 Mbps | SD-WAN IPsec-gennemløb (IMIX, klar tekst): 400 Mbps | IPv4 videresendelsesgennemløb (1400-byte pakkestørrelse): 3,8 Gbps | IPsec-gennemløb (1400 Bytes, klar tekst): 500 Mbps |
| Processor | Intel |
| Protokol til fjernadministration | SNMP, SCP, OMP |
| RAM | 4 GB (installeret) / 32 GB (maks.) |
| Routingprotokol | OSPF, RIP, IS-IS, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, DVMRP, VRRP, IGMPv3, GRE, OSPFv3, police-baseret routing (PBR), MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| IP-telefoni | |
| VoIP-protokoller | SRTP |
| Ekspansion / Konnektivitet | |
| Antal installerede moduler (Max) | 0 (installeret) / 2 (maks.) |
| Ekspansionsåbninger | 1 (total) / 1 (fri) x NIM | 1 (total) / 1 (fri) x Pluggable Interface Module (PIM) |
| Interface | WAN: 2 x Ethernet 1000 - SFP (mini-GBIC) | WAN: 2 x Ethernet 1000 - RJ-45 |
| Effekt | |
| Antal installeret | 1 (maks.) |
| Nødvendig spænding | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Strømenhed | Intern strømforsyning - 100 watt |
| Diverse | |
| MTBF (forventet tid mellem fejl) | 692,577 timer |
| Programmer / Systemkrav | |
| OS nødvendig | Cisco IOS XE 17.5.1 |
| Mål og vægt | |
| Bredde | 43.8 cm |
| Dybde | 30 cm |
| Højde | 4.39 cm |
| Vægt | 4.54 kg |
| Miljømæssige parametre | |
| Fugtighedsgrad ved brug | 5 - 85% (ikke-kondenserende) |
| Maks. driftstemperatur | 40 °C |
| Min. driftstemperatur | 0 °C |