Der er en bro mellem håb og mulighed. Ciscos teknologi skaber en verden af potentiale.
Varenummer 999062146
Model C8200-1N-4T
Producent Cisco Systems
EAN 0889728309493
Vægt 4.54 kg
| Produktbeskrivelse | Cisco Catalyst 8200-1N-4T - router - monterbar på stativ |
| Enhedstype | Router |
| Pakningstype | Monterbar på stativ - 1U |
| Dataforbindelsesprotokol | Gigabit Ethernet |
| Præstation | IPsec-gennemløb (1400 Bytes, klar tekst): 1 Gbps<br>SD-WAN IPsec-gennemløb (IMIX, klar tekst): 900 Mbps<br>IPv4 videresendelsesgennemløb (1400-byte pakkestørrelse): 6 Gbps |
| Kapacitet | SD-WAN overlay-tunnelskala: 4000<br>IPsec SVTI-tunneller: 4000<br>Access Control Entries (ACEs) per system (IPv4): 72000<br>IPv4 router: 1600000<br>IPv6 router: 1500000<br>Køerl': 16000<br>NAT-sessioner: 1200000<br>Firewall-sessioner: 512000<br>Virtual Routing and Forwarding (VRF) optegnelser: 4000 |
| Netværks/overføselsprotokol | RSVP, NTP, IPSec, PPPoE, DHCP, DNS, L2TPv3, RTCP |
| Routingprotokol | OSPF, RIP, IS-IS, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, DVMRP, VRRP, IGMPv3, GRE, OSPFv3, police-baseret routing (PBR), MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Protokol til fjernadministration | SNMP, SCP, OMP |
| VoIP-protokoller | SRTP |
| Egenskaber | NAT-understøtning, PAT-understøttet, Syslog understøttet, URL-filtrering, CBWFQ, WRED, ACL support, QoS, DHCP server, BFD, DHCP klient, FEC, CoS, CAC, FNF, AVC, SSM, AAA, HQoS, ERSPAN, EEM, PIM, EVC, Cisco IPSLA, NBAR, DTLS, PPP, HDLC, MLPPP, MLFR, AAR, IVR, SAF, SUDI |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag |
| Effekt | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensioner (B x D x H) | 43.8 cm x 30 cm x 4.39 cm |
| Vægt | 4.54 kg |
| Systemkrav | Cisco IOS XE 17.4.1 |
| Generelt | |
|---|---|
| Autentificeringsmetode | Secure Shell (SSH), RADIUS |
| Dataforbindelsesprotokol | Gigabit Ethernet |
| Egenskaber | NAT-understøtning, PAT-understøttet, Syslog understøttet, URL-filtrering, CBWFQ, WRED, ACL support, QoS, DHCP server, BFD, DHCP klient, FEC, CoS, CAC, FNF, AVC, SSM, AAA, HQoS, ERSPAN, EEM, PIM, EVC, Cisco IPSLA, NBAR, DTLS, PPP, HDLC, MLPPP, MLFR, AAR, IVR, SAF, SUDI |
| Enhedstype | Router |
| Flashhukommelse | 8 GB |
| Forbindelsesteknologi | Kablet |
| Harddisk | 16 GB |
| Kapacitet | SD-WAN overlay-tunnelskala: 4000 | IPsec SVTI-tunneller: 4000 | Access Control Entries (ACEs) per system (IPv4): 72000 | IPv4 router: 1600000 | IPv6 router: 1500000 | Køerl': 16000 | NAT-sessioner: 1200000 | Firewall-sessioner: 512000 | Virtual Routing and Forwarding (VRF) optegnelser: 4000 |
| Krypterings algoritme | DES, trippel DES, MD5, IKE, TLS, SHA-1, PKI, 128-bit AES, SHA-2, 1024-bit RSA, 2048-bit RSA, 256-bit SHA, 256-bit AES-GCM, 256-bit AES-CBC, 512-bit SHA, ESP, 748-bit RSA, 384-bit SHA, ECDSA 256-bit, ECDSA 384-bit, HMAC |
| Netværks/overføselsprotokol | RSVP, NTP, IPSec, PPPoE, DHCP, DNS, L2TPv3, RTCP |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, EN 61000-3-2, IEC 61000-3-2, EN55024, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Klasse A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FDA, FCC CFR47 Part 15 A, CNS 13438 Class A, EN 300 386, KN35, IEC/EN 61000-4-3, IEC/EN 61000-4-4, IEC/EN 61000-4-5, IEC/EN 61000-4-6, IEC/EN 61000-4-8, AS/NZS CISPR 32 Class A, KN32 Class A, IEC/EN 61000-4-11, IEC/EN 61000-4-2, EN 55032, CISPR 32 Class A, VCCI-CISPR 32:2016 Class A, EN 55035, IEC/EN 61000-3-3, IEC/EN 60825, CAN/CSA |
| Pakningstype | Monterbar på stativ - 1U |
| Præstation | IPsec-gennemløb (1400 Bytes, klar tekst): 1 Gbps | SD-WAN IPsec-gennemløb (IMIX, klar tekst): 900 Mbps | IPv4 videresendelsesgennemløb (1400-byte pakkestørrelse): 6 Gbps |
| Processor | Intel |
| Protokol til fjernadministration | SNMP, SCP, OMP |
| RAM | 8 GB (installeret) / 32 GB (maks.) |
| Routingprotokol | OSPF, RIP, IS-IS, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, DVMRP, VRRP, IGMPv3, GRE, OSPFv3, police-baseret routing (PBR), MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| IP-telefoni | |
| VoIP-protokoller | SRTP |
| Ekspansion / Konnektivitet | |
| Antal installerede moduler (Max) | 0 (installeret) / 2 (maks.) |
| Ekspansionsåbninger | 1 (total) / 1 (fri) x NIM | 1 (total) / 1 (fri) x Pluggable Interface Module (PIM) |
| Interface | WAN: 4 x Ethernet 1000 |
| Effekt | |
| Antal installeret | 1 (maks.) |
| Nødvendig spænding | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Strømenhed | Intern strømforsyning - 100 watt |
| Diverse | |
| MTBF (forventet tid mellem fejl) | 692,577 timer |
| Programmer / Systemkrav | |
| OS nødvendig | Cisco IOS XE 17.4.1 |
| Mål og vægt | |
| Bredde | 43.8 cm |
| Dybde | 30 cm |
| Højde | 4.39 cm |
| Vægt | 4.54 kg |
| Miljømæssige parametre | |
| Fugtighedsgrad ved brug | 5 - 85% (ikke-kondenserende) |
| Maks. driftstemperatur | 40 °C |
| Min. driftstemperatur | 0 °C |