Cisco Catalyst 1300-48MGP-4X-switchen er designet til at opfylde kravene i moderne netværksmiljøer og tilbyder en blanding af ydeevne, sikkerhed og administrerbarhed. Med 48 multi-gigabit RJ-45-porte og 4 10G SFP+-porte giver den fleksible tilslutningsmuligheder til en række forskellige enheder og netværkskonfigurationer. Sikkerhed er en prioritet med understøttelse af RADIUS- og TACACS+-godkendelse sammen med MD5- og SSL-kryptering for at beskytte netværksdata. Switchens høje videresendelseshastighed og switching-kapacitet sikrer effektiv håndtering af netværkstrafik, mens dens lange MTBF indikerer pålidelighed og reduceret vedligeholdelse. Omfattende fjernstyringsfunktioner giver mulighed for effektiv overvågning og kontrol af netværket, hvilket gør Cisco Catalyst 1300-48MGP-4X til en passende løsning for virksomheder, der ønsker at optimere deres netværksinfrastruktur.
Varenummer 1002149305
Model C1300-48MGP-4X
Producent Cisco Systems
EAN 0889728521970
Vægt 5.43 kg
| Produktbeskrivelse | Cisco Catalyst 1300-48MGP-4X - switch - 48 porte - Administreret - monterbar på stativ |
| Enhedstype | Switch - 48 porte - L3 - Administreret - kan stables |
| Pakningstype | Monterbar på stativ |
| Undertype | 10 Gigabit Ethernet |
| Porte | 32 x 10/100/1000 (PoE+) + 16 x 2.5G (PoE+) + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE-budget | 370 W |
| Præstation | Videresendelsesrate (64‑byte pakker): 166.65 Mpps<br>Omkoblingskapacitet: 224 Gbps |
| Kapacitet | MSTP-tilfælde: 8<br>RPVST+ instanser: 126<br>Linksammenlægningsgrupper: 8<br>Forbindelsessamlingsporte: 8<br>VLAN ID'er: 4093<br>IGMP multicast-grupper: 2000<br>IPv4 ruter (statisk): op til 990<br>IPv4 interfacer: 128<br>ACL-regler: 1024<br>Prioritetskøer: 8<br>Pakkebufferstørrelse: 3 MB |
| MAC adresse table størrelse | 16.000 indlæg |
| Jumborammesupport | 9000 byte |
| Routingprotokol | RIP-2, IGMPv2, IGMP, statisk IP routing, IGMPv3, police-baseret routing (PBR), MLDv2, MLD, CIDR, MSTP, RSTP, STP |
| Protokol til fjernadministration | SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SCP, ICMP, DHCP, RADIUS, Syslog |
| Egenskaber | Understøttet af BOOTP, VLAN-understøttet, IGMP snooping, DoS attack beskyttelse, portspejling, DiffServ understøttet, Broadcast Storm Control, Høj rådighedsgrad, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, sFlow, DHCP snooping, DHCP server, MDL snooping, nulstillingsknap, STP Root Guard, DHCP videresendelse, Port Security, DHCP klient, IGMP proxy, Protokol-baseret VLANs support, Storm Control, MLD proxy, IP-kildebekyttelse, ARP-inspektion, MAC-adresseautentificering, IGMP-forespørger, VLAN-spejling, DNS-klient, 1 blæser, VLAN-administration, LLDP-MED, Private VLAN, RA-værn, Guest VLAN, STP-løkkeværn, EEE, DSCP based CoS, MAC based VLAN, tilbageløkke-detektion, Telnet-server, Telnet-klient, Unknown Storm Control, BPDU Guard, router reklameværn, DHCPv6 værn, Q-i-Q tunnelering, IPv4 og IPv6 dobbelt stak, Zero-Touch Deployment, kabellængdedetektion, Webautentificering, PoE-planlægning, pålidelige systemer, lag 3 routing, dynamisk routing, ACL support, Address Resolution Protocol, Auto Surveillance VLAN, CPE VLAN, TCP-forstoppelse, iSCSI-trafikoptimering, fligværn, støvleintegritet, vedvarende PoE, tidsbaseret portoperation, MSTP support, QoS, PVST+, LACP, GARP, GVRP, ToS, SCP, SCT, SSD, UDP, DoS-beskyttelse, WRR, HoL Blocking Prevention, LAG, RPVST+, DAD, LLDP, path MTU discovery, STP support, CLI-administration, IPMB, NDP, RSTP, PVE, MVR, TPID, UDLD, DAI, RSPAN |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Effekt | AC 100-240 V (50 - 60 Hz) |
| Dimensioner (B x D x H) | 44.5 cm x 35 cm x 4.4 cm |
| Vægt | 5.43 kg |
| Producentgaranti | Begrænset livtidsgaranti |
| Generelt | |
|---|---|
| Autentificeringsmetode | RADIUS, TACACS+ |
| Egenskaber | Understøttet af BOOTP, VLAN-understøttet, IGMP snooping, DoS attack beskyttelse, portspejling, DiffServ understøttet, Broadcast Storm Control, Høj rådighedsgrad, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, sFlow, DHCP snooping, DHCP server, MDL snooping, nulstillingsknap, STP Root Guard, DHCP videresendelse, Port Security, DHCP klient, IGMP proxy, Protokol-baseret VLANs support, Storm Control, MLD proxy, IP-kildebekyttelse, ARP-inspektion, MAC-adresseautentificering, IGMP-forespørger, VLAN-s |
| Enhedstype | Switch - 48 porte - L3 - Administreret - kan stables |
| Flashhukommelse | 512 MB |
| Jumborammesupport | 9000 byte |
| Kapacitet | MSTP-tilfælde: 8 | RPVST+ instanser: 126 | Linksammenlægningsgrupper: 8 | Forbindelsessamlingsporte: 8 | VLAN ID'er: 4093 | IGMP multicast-grupper: 2000 | IPv4 ruter (statisk): op til 990 | IPv4 interfacer: 128 | ACL-regler: 1024 | Prioritetskøer: 8 | Pakkebufferstørrelse: 3 MB |
| Krypterings algoritme | MD5, SSL |
| MAC adresse table størrelse | 16.000 indlæg |
| Max antal enheder i en stak | 8 |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Pakningstype | Monterbar på stativ |
| PoE-budget | 370 W |
| Porte | 32 x 10/100/1000 (PoE+) + 16 x 2.5G (PoE+) + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| Præstation | Videresendelsesrate (64‑byte pakker): 166.65 Mpps | Omkoblingskapacitet: 224 Gbps |
| Processor | X ARM: 1.4 GHz |
| Protokol til fjernadministration | SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SCP, ICMP, DHCP, RADIUS, Syslog |
| RAM | 1 GB DDR4 SDRAM |
| Routingprotokol | RIP-2, IGMPv2, IGMP, statisk IP routing, IGMPv3, police-baseret routing (PBR), MLDv2, MLD, CIDR, MSTP, RSTP, STP |
| Statusindikatorer | System, PoE, link/aktivitet/hastighed |
| Undertype | 10 Gigabit Ethernet |
| Ekspansion / Konnektivitet | |
| Interface | 32 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE+ | 16 x 2.5GBase-T RJ-45 PoE+ | 4 x 10GBase-X SFP+ | 1 x konsol RJ-45 | 1 x USB-C konsol |
| Effekt | |
| Nødvendig spænding | AC 100-240 V (50 - 60 Hz) |
| Strømenhed | Intern strømforsyning |
| Diverse | |
| MTBF (forventet tid mellem fejl) | 856,329 timer |
| Overensstemmelsesstandarder | Plug and Play, FCC CFR47 Part 15, WEEE, CSA 22.2, RFC1213, RFC1493, RFC1757, RFC2674, RFC768, RFC791, RFC1157, RFC2460, RFC2011, RFC1643, RFC2012, RFC2013, UL 62368, RFC783, RFC792, RFC2863, RFC793, RFC826, RFC854, RFC2131, RFC2132, RFC1907, RFC1215, RFC2233, RFC2665, RFC951, RFC1542, RFC2618, RFC4443, RFC1981, RFC4861, RFC4862, RFC4291, RFC813, RFC879, RFC896, RFC855, RFC856, RFC858, RFC894, RFC919, RFC920, RFC922, RFC950, RFC1042, RFC1071, RFC1123, RFC1141, RFC1155, RFC1286, RFC1350, RFC1442, |
| Udstyr inkluderet | Monteringssæt, pointer-kort |
| Mål og vægt | |
| Bredde | 44.5 cm |
| Dybde | 35 cm |
| Højde | 4.4 cm |
| Vægt | 5.43 kg |
| Producentgaranti | |
| Service & Support | Begrænset garanti - livstid - responstid: næste forretningsdag | Teknisk understøttelse - returner til fabrik - 1 år |
| Miljømæssige parametre | |
| Fugtighedsgrad ved brug | 10 - 90% RH (non-condensing) |
| Lagerfugtighedsgrad | 10 - 90% RH (non-condensing) |
| Maks. driftstemperatur | 50 °C |
| Maks. Opbevaringstemperatur | 70 °C |
| Min. driftstemperatur | -5 °C |
| Min. lagertemperatur | -25 °C |
Med 48 RJ-45-stik til 100/1000/2,5G/5G/10G Ethernet og 4 10 Gigabit SFP+-porte tilbyder denne switch alsidige tilslutningsmuligheder til en bred vifte af enheder og netværkskrav.
Cisco Catalyst 1300-48MGP-4X er udstyret med RADIUS- og TACACS+-godkendelsesmetoder sammen med avancerede krypteringsalgoritmer som MD5 og SSL, hvilket sikrer sikker netværksadgang og datatransmission.
Med en videresendelseshastighed på 166,65 Mpps og en switching-kapacitet på 224 Gbps er denne switch designet til at håndtere store mængder netværkstrafik effektivt, hvilket sikrer jævn og pålidelig datatransmission.
Med en MTBF på 856.329 timer lover denne switch langsigtet pålidelighed og ydeevne, hvilket minimerer nedetid og vedligeholdelseskrav.
Understøttelse af en bred vifte af fjernstyringsprotokoller, herunder CLI, DHCP, HTTP, HTTPS og SNMP, giver mulighed for fleksibel og effektiv styring af netværksinfrastrukturen.