Cisco Business 140AC access point leverer avanceret trådløs ydeevne med understøttelse af Wi-Fi-standarden, IEEE 802.11ac Wave 2. Det opfylder også de voksende krav til fleksibilitet i trådløse netværk ved at introducere mesh-teknologi - alt sammen med en enkel brugeroplevelse.
Varenummer 995907825
Model 3-CBW140AC-E
Producent Cisco Systems
EAN 0889728279567
Vægt 2.82 kg
| Produktbeskrivelse | Cisco Business 140AC - trådløs forbindelse - Wi-Fi 5 |
| Enhedstype | Trådløs forbindelse |
| Antal pr. pakke | 3 (specifikationer er for enkelt genstande) |
| Formfaktor | Ekstern |
| Processor | 710 MHz |
| RAM | 1 GB |
| Flashhukommelse | 256 MB |
| Dataforbindelsesprotokol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2 |
| Frekvensbånd | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Præstation | Maksimum datahastighed (2,4 GHz): 300 Mbps<br>Maksimum datahastighed (5 GHz): 867 Mbps |
| Kapacitet | Trådløse klienter per WiFi-radio: 200<br>Trådløse klienter: 400<br>VLANs understøttet: 16 |
| Udstyr inkluderet | Torx-sikkerhedsskruer, loftsskinnemonteringsklemme, monteringsbøjle |
| Power Over Ethernet (PoE) understøttet | PoE |
| Dimensioner (B x D x H) | 15.08 cm x 15.08 cm x 3.3 cm |
| Vægt | 400 g |
| Producentgaranti | Begrænset livtidsgaranti |
| Generelt | |
|---|---|
| Antal pr. pakke | 3 (specifikationer er for enkelt genstande) |
| Bredde | 15.08 cm |
| Dybde | 15.08 cm |
| Enhedstype | Trådløs forbindelse |
| Højde | 3.3 cm |
| Vægt | 400 g |
| Processor / Hukommelse / Lagring | |
| Antal installerede processorer | 710 MHz |
| Flashhukommelse | 256 MB |
| RAM | 1 GB |
| Netværk | |
| Autentificeringsmetode | RADIUS, MS-CHAP v.2, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST |
| Dataforbindelsesprotokol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2 |
| Dataoverførselshastighed | 1 Gbps |
| Egenskaber | VLAN-understøttet, håndterbar, DFS-understøttet, til vægmontering, Mesh networking, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, RADIUS support, monterbar på loft, 802.1x autentificering, MU-MIMO teknologi, SU-MIMO teknologi, Authentication, Authorization and Accounting (AAA) |
| Forbindelsesteknologi | Trådløs |
| Frekvensbånd | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Kapacitet | Trådløse klienter per WiFi-radio: 200 | Trådløse klienter: 400 | VLANs understøttet: 16 |
| Krypterings algoritme | AES, TLS, PEAP, TTLS, WPA2, WPA3 |
| Model | Ekstern |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11ac Wave 2 |
| Præstation | Maksimum datahastighed (2,4 GHz): 300 Mbps | Maksimum datahastighed (5 GHz): 867 Mbps |
| Statusindikatorer | Status |
| Antenne | |
| Antenne | Intern |
| Ekspansion / Konnektivitet | |
| Interface | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Diverse | |
| Overensstemmelsesstandarder | VCCI, ICES-003, FCC Part 15.247, RSS-102, UL 2043, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15.107, FCC Part 15.109, FCC Part 15.407, ARIB STD-T66, ARIB STD-T71, EN 300 328, EN 50385, FCC OET Bulletin 65c, EN 301 489-1, RSS-247, EN 301 893, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, EMI Class B, EN 301 489-17 |
| Udstyr inkluderet | Torx-sikkerhedsskruer, loftsskinnemonteringsklemme, monteringsbøjle |
| Effekt | |
| Power Over Ethernet (PoE) understøttet | PoE |
| Strømforbrug ved drift | 8.3 watt |
| Producentgaranti | |
| Service & Support | Begrænset garanti - ombytning - livstid |
| Miljømæssige parametre | |
| Fugtighedsgrad ved brug | 10 - 90 % (ikke-kondenserende) |
| Maks. driftstemperatur | 50 °C |
| Min. driftstemperatur | 0 °C |
Multi-User (MU) Multiple-Input Multiple-Output (MU-MIMO) teknologi tillader transmission af data til flere 802.11ac Wave 2 - kompatible klienter samtidigt for at forbedre klientoplevelsen. Før MU-MIMO kunne 802.11n og 802.11ac Wave 1 access points kun transmittere data til én klient ad gangen, hvilket typisk kaldes Single-User MIMO (SU-MIMO). 802.11ac Wave 2 med 2x2:2 MIMO-teknologi bruger to rumlige streams, når den fungerer i SU-MIMO- eller MU-MIMO-tilstand, og tilbyder 867 Mbps-hastigheder for mere kapacitet og pålidelighed end konkurrerende access points.
Implementér og konfigurer nemt flere Cisco Business-adgangspunkter og mesh-extendere uden en fysisk controller ved hjælp af Cisco Business Mobile-appen.
Mix og match Cisco Business mesh extenders eller access points for at øge Wi-Fi-dækningen i hele din virksomhed.
Fleksible implementeringsmodeller, der understøtter flere samtidige brugsscenarier, som små virksomheder har brug for, herunder salgssystemer, overvågningskameraer, gæsteadgang og meget mere.